Bezpieczeństwo rowerzysty na drodze

dechevm/bigstockphoto.com

Frajda, jaką daje jazda rowerowa, sprawia że w każdym wieku chętnie sięgamy po jednoślad. Wspólne wycieczki poza miasto, wyczynowa jazda po lesie czy spokojna wyprawa nad jezioro – rower daje wiele możliwości na aktywne spędzenie czasu. Korzystanie z roweru pozytywnie wpływa też na naszą kondycję i pozwala utrzymać ciało w formie. Warunkiem przyjemności z jazdy rowerem jest jednak przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa, dzięki którym unikniemy nieprzyjemnych sytuacji na drodze.

Zgodnie z polskimi przepisami dzieci do 10 roku życia mogą poruszać się rowerem tylko pod opieką rodziców lub innych osób dorosłych. Starsze po zdaniu egzaminu na kartę rowerową, który odbywa się w szkołach, mogą jeździć samodzielnie. Natomiast dzieci do 7 lat należy przewozić w specjalnych fotelikach lub przyczepkach rowerowych. Rowerzysta ma obowiązek poruszać się po wyznaczonej w tym celu drodze. Ścieżki rowerowe wyposażone są w znaki drogowe, do których, tak samo jak w przypadku każdej drogi, należy się dostosować.

W sytuacji, gdy nie ma ścieżki rowerowej lub pobocza należy poruszać się prawą stroną jezdni. Jazda po chodniku, poza kilkom wyjątkami, jest zakazana. Odstępstwami od reguły jest opieka nad rowerzystą do 10 roku życia lub warunki pogodowe uniemożliwiają bezpieczną jazdę po jezdni, np. śnieg, ulewa, mgła. Poza tym rowerzysta może nie czuć się bezpiecznie na pasie ruchu, gdzie dopuszczalna prędkość przekracza 50 km/h i nie ma wydzielonej strefy dla rowerów – wówczas może jechać chodnikiem o szerokości ponad 2 metrów. Jednak zawsze jest zobowiązany, by zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Znajomość zasad pozwala na właściwe korzystanie z roweru, które będzie bezpieczne zarówno dla pieszych, jak i wszystkich uczestników ruchu. Zasada ograniczonego zaufania, szczególnie przy wjeżdżaniu na pasy, powinna cechować każdego, kto porusza się jednośladem. Dzięki temu ryzyko wypadku znacząco maleje. Rowerzysta, taka samo jak kierowca samochodu, nie może prowadzić pojazdu po spożyciu alkoholu. Za jazdę pod wpływem grozi mandat od 300 do 500 zł. Natomiast pijany rowerzysta może stracić uprawnienia do prowadzenia samochodu i innych pojazdów mechanicznych.

Każdy rower powinien być wyposażony w przynajmniej jedno tylne światło ciągłe lub migające, czerwone oraz jedno tylne światło czerwone odblaskowe. Obowiązkowy jest również dzwonek lub inne urządzenie ostrzegawcze, jeden hamulec oraz białe przednie światło ciągłe lub migające.

Warto również wyposażyć rower w żółte światła odblaskowe na pedałach, białe światło odblaskowe z przodu roweru, żółte odblaski na kołach oraz pasek odblaskowy na oponie lub kole. To znacząco poprawi widoczność roweru po zmierzchu i zwiększy bezpieczeństwo jazdy nieoświetlonymi drogami. Przydatna jest też odblaskowa kamizelka oraz kask ochronny, który zabezpiecza głowę w razie upadku.