Niezbędnik rowerzysty – kask

kaski rowerowe

pressmaster/bigstockphoto.com

Jazda rowerem dostarcza wielu przyjemności. Jest doskonałym sposobem na utrzymanie formy przez cały rok. Nieodłącznym elementem ubioru każdego rowerzysty powinien być kask ochronny, ponieważ to właśnie głowa należy do tych części ciała, które podczas wszelkich upadków, czy zderzeń w największym stopniu narażone są na wszelkie urazy.

Dane nt. bezpieczeństwa rowerzystów, pochodzące z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji wskazują na wzrost zdarzeń drogowych przy udziale użytkowników dwóch kółek. Tylko w roku 2014 rowerzyści byli uczestnikami 14195 wypadków drogowych. Z roku na rok pojawia się coraz większa liczba miłośników rowerów. Może to mieć wpływ na wzrost statystyk w tym zakresie (www.transport-publiczny.pl). Szwedzkie dane wskazują, że co roku na drogach ginie ok. 40 rowerzystów, zaś ok. 30 tysięcy zostaje rannych.

Szwedzkie projektantki – Anna Haupt oraz Terese Alstin, założycielki firmy Hövding, są projektantkami specjalnego kołnierza, kasku (poduszki powietrznej), który chroni głowę przed urazami podczas jazdy rowerem (http://motormania.com.pl). Specjalny kołnierz posiada baterię, pojemnik ze sprężonym gazem, a także czujniki w postaci żyroskopu i akcelerometru. Został zaprojektowany (zaprogramowany) w taki sposób, aby podczas jazdy rowerem analizować ruchy rowerzysty. Jeśli pojawi się sytuacja, która została zaprogramowana jako potencjalnie niebezpieczna dla rowerzysty (np. uderzenie, zderzenie) wokół głowy w zaledwie 0,1 sekundy tworzy się poduszka powietrzna mająca na celu ochronę głowy użytkownika specjalnego kołnierza. Ten powietrzny kask otacza całą głowę, pozostawiając wolnym pole widzenia. Warto nadmienić, że ciśnienie w kasku utrzymuje się przez kilka sekund mając na celu zabezpieczenie głowy (szczególnie podczas wypadków komunikacyjnych, gdzie bierze udział kilka pojazdów) przed potrąceniem przez kolejny pojazd. Hövding jest prosty w obsłudze (guzik on/off). Ładowany jest za pomocą gniazda USB. Ponadto wyposażony jest w czarną skrzynkę, która rejestruje ruchy na 10 sekund przed wypadkiem. Powietrzny kask jest bardzo ergonomiczny: na kołnierz dopina się zewnętrzną osłonę, która dostępna jest w różnych wzorach i kolorach (http://motormania.com.pl).

Wielu użytkowników specjalnego kołnierza mówi o nim, że jest to pierwsza poduszka powietrzna dla rowerzystów. Hövding jest traktowany przez miłośników dwóch kołek jak pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Ten powietrzny kask zapewnia nie tylko ochronę przed urazami, ale również doskonałą amortyzację. W porównaniu z dostępnymi kaskami rowerowymi ochrania większą cześć głowy rowerzysty. Hövding jest efektem siedmioletniej współpracy ekspertów z różnych dziedzin: w tym technologii w zakresie rozwiązań dot. poduszek powietrznych, a także matematyki (www.hovding.com).

Hövding otrzymał certyfikat CE i jest pełnoprawnym ochraniaczem głowy w Europie. Kask łącznie z kołnierzem dostępny jest w cenie ok. 2 tysięcy złotych.