Pierwszy rower dla dziecka – jak wybrać?

Zakup roweru dla najmłodszych użytkowników dwóch kółek (czasami czterech) to bardzo poważne zadanie. Niezwykle popularny jest od dłuższego czasu trend inwestowania w dziecięcy rowerek biegowy. Nie ma on jednak nic wspólnego z klasycznym rowerem, który wymaga pedałowania, ponieważ, aby się na nim przemieszczać wystarczy utrzymanie równowagi i odpychanie się od ziemi nogami.

rower dla dziecka

elenathewise/bigstockphoto.com

Przeglądając fora internetowe, na których rodzice wymieniają się informacjami na temat najnowszych modeli, motywów, kolorów i rowerowych trendów dla najmłodszych okazuje się, że kluczowym kryterium, jakim dorośli kierują się kupując pierwszy rower dla swojego dziecka jest bezpieczeństwo jego użytkowania. Wygrywa ono w rankingach z najnowszym designem i załączonymi markowymi gadżetami rowerowymi.

Rowerki biegowe przeznaczone są w szczególności dla najmłodszych rowerzystów. Decydując się na zakup pierwszych dwóch kółek dla swojej pociechy rodzice muszą pamiętać, aby kierować się przy wyborze przede wszystkim predyspozycjami i możliwościami (w szczególności fizycznymi) dziecka. Rowerki biegowe przeznaczone są dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Występują w wielu odsłonach kolorystycznych (z przypisaniem do płaci). Rama rowerka wykonana jest najczęściej z drewna, plastiku bądź stali lub aluminium. Może również stanowić kompilację tych wszystkich materiałów.

Ważnym kryterium, jakim należy kierować się podczas zakupu pierwszego rowerka biegowego jest wzrost dziecka i dopasowanie do niego odpowiedniej wysokości siodełka. Zawsze należy indywidualnie dobierać rodzaj i wielkość rowerka biegowego do dziecka.

Na rynku dostępne są rowerki biegowe, których koła są pompowane bądź wykonane z pianki lub z silikonu. Koła występują w wielkości od 7,8 cala (przeznaczone dla dzieci w wieku powyżej dwóch lat) do nawet 16 cali (dla dzieci, które skończyły szósty rok życia). Rowerki posiadają możliwość regulacji wysokości siodełka. Przy czym kupując pierwszy rowerek warto zwracać uwagę na możliwość regulacji jego minimalnej wysokości. (Dostępne są propozycje rowerków, które mają możliwość ustawienia wysokości siodełka nawet na poziomie 29 centymetrów od podłoża.) Dodatkowo kupując pierwszy rowerek biegowy należy również kierować się jego wagą. Wśród wielu propozycji dostępne są rowerki z plastikową ramą (o łącznej całkowitej wadze 2,5 kilograma), a także z ramą stalową gdzie cały rowerek waży 6,8 kilograma. Jak wynika z rankingu zamieszczonego na stronie internetowej (http://www.zabawkowicz.pl/rankingi/rowerki-biegowe/) ważnym kryterium, na które zwracają uwagę rodzice (oprócz całkowitej wagi rowerka, jego zwrotności, wielkości kół, możliwości regulacji wysokości siodełka) jest posiadanie hamulców oraz limitera[zabawkowicz.pl].