Rodzaje opon rowerowych

Sezon rowerowy w pełni, dlatego czym bardziej należy zadbać o nasz jednoślad. W przypadku konieczności wymiany opon, warto zastanowić się nad ich rodzajem i dobrze je dopasować do indywidualnego zapotrzebowania. Wówczas komfort jazdy będzie dużo wyższy. Pod uwagę należy również wziąć właściwy rozmiar opon oraz teren, po którym najczęściej się poruszamy.

Kupując nowe opony rowerowe  w pierwszej kolejności należy sprawdzić rozmiar. Mając właściwie wymiary można szukać najbardziej optymalnego rodzaju, by sprawdził się do konkretnej jazdy. Komfort korzystania z jednośladu gwarantuje bieżnik opony, który stanowi klucz do przyczepności i wytrzymałości opony. Poniżej opisy najczęściej stosowanych rodzajów opon:

Opony typu slick

Gładkie opony, które niemal nie posiadają bieżnika sprawdzają się do jazdy po prostej i po suchej nawierzchni. Wąskie opony w graniach 1,75 cala gwarantują niewielki opór, dzięki czemu można osiągać większą prędkość w porównaniu z szerszymi oponami z bieżnikiem. Opony typu slick wymagają pompowania do wysokich ciśnień, a to oznacza, że jazda po nierównościach jest mało komfortowa. Ten rodzaj opon ma słabszą przyczepność poza asfaltem i nie sprawdzi się w trudnych warunkach pogodowych. Jego przeznaczeniem jest jazda miejska, turystyczna.

Opony typu semi-slick

Gładkie opony z płytkimi żłobieniami są najlepsze do jazdy po utwardzonych nawierzchniach w mieście. Ten rodzaj sprawdzi się również na wyjazdy poza miasto. Opony typu semi-slick to świetny, uniwersalny wybór do roweru, którym chcemy przemieszczać się w różnych warunkach. Takie opony znajdziemy w wielu rowerach crossowych i trekkingowych.

Opony terenowe

Opony terenowe są zdecydowanie szersze – minimalna szerokość wynosi 2 cale. A gruby bieżnik pozwala na jazdę w trudnym terenie, m.in. po piasku czy błocie. Opony terenowe jednak nie nadają się do jazdy po asfalcie, bo ze względu na duży opór, jazda jest męcząca i wolniejsza. Ten rodzaj bieżnika występuje w rowerach górskich i przełajowych.

Z kolcami

W Polsce od kilku lat można używać również opony z kolcami, które sprawdzają się idealnie na oblodzonej powierzchni i nieodśnieżonych terenach. Na nawierzchni twardej czy asfalcie takie opony bardzo szybko się zużywają, dlatego nadają się głównie na śnieżne trasy.

Inne parametry opon rowerowych

W oponach bardzo ważna jest jakość gumy. Tanie, kuszące oferty opon rowerowych powinny pobudzić naszą czujność. Takie opony zazwyczaj są dużo gorszej jakości przez co ich trwałość oraz przyczepność odbiega od norm bezpieczeństwa. Istotnym czynnikiem jest też ciśnienie, do jakiego producent zaleca pompować daną oponę. Ważna w przypadku opon jest także odporność na przebicia, czyli dodatkowe wzmocnienie w miejscach najbardziej narażonych na przebicia. W ten sposób ostre kamienie czy szkło nie zakłócą jazdy. Odpowiedni wybór opon sprawi, że jaz na rowerze będzie czystą przyjemnością. Dlatego warto poświęcić chwilę, aby dobrze dopasować je do własnych potrzeb i najczęstszych tras.