Rowerek biegowy a zdrowie dziecka

Na rynku pojawiły się kilka lat temu – małe rowerki bez pedałów w różnorakich kolorach, z bardzo zaangażowanym małym rowerzystą na pokładzie, siedzącym na obniżonym siodełku, odpychającym się nóżkami od ziemi. W ostatnich latach rowerki biegowe bardzo szybko zyskują na popularności. Jednak mimo tego, że rowerki biegowe są ogólnie dla dzieci zalecane, to jednak mają swoje wady i nie wszystkie dzieci mogą je użytkować. Jakie są plusy i minusy użytkowania „biegówek”?

Zalety rowerków biegowych

Gdyby rowerki biegowe nie posiadały tak licznych zalet, z pewnością nie zdobyłyby takiej popularności, jaką cieszą się obecnie. Pojawieniu się na rynku rowerów biegowych dzieci zawdzięczają szybszy niż kiedykolwiek wcześniej kontakt z rowerową pasją. Jazdę na nich potrafią opanować już dwulatki.

Rowerki biegowe stanowią dla dzieci dodatkową zachętę do wyjścia na dwór. Co więcej, dzięki nim maluchy mogą pokonywać większe odległości i są w stanie dotrzymać tempa dorosłym, co pozytywnie wpływa na poziom ich motywacji, na zamiłowanie do ruchu i przebywania na świeżym powietrzu, a także na wyrabianie nawyku bycia aktywnym już od wczesnych lat życia. Rowerek biegowy może być również doskonałym sposobem na odzwyczajenie dziecka od użytkowania wózka.

Jazda na rowerku biegowym to dla dziecka prosty i naturalny sposób na doskonalenie równowagi, motoryki dużej, koordynacji ruchowej i wytrzymałości fizycznej. Uczy się również kierowania, zatrzymywania, rozwijania szybkości i „panowania” nad pojazdem, a także oceny odległości i prędkości. Dziecko rozwija przy tym wiele kompetencji psychologicznych – przekonanie, że jest samodzielne, że potrafi sobie poradzić z nowymi umiejętnościami, że jest silne. Dzięki temu jest zadowolone i dumne z siebie.

Dodatkowo już wiadomo, że dzieci, które w swoich najmłodszych latach korzystały z rowerków biegowych o wiele łatwiej radzą sobie z zachowaniem równowagi, dzięki czemu szybciej uczą się jazdy na tradycyjnym rowerze z pedałami.

Co więcej, w przypadku dzieci, które pominęły w swoim rozwoju etap raczkowania, rowerek biegowy jest bardzo pomocny – naprzemienny ruch nóżek sprzyja bowiem lepszej stymulacji połączenia pomiędzy lewą i prawą półkulą mózgową, co ogólnie sprzyja rozwojowi dzieci.

Jednak aby rowerek biegowy spełniał swoje funkcje musi być dobrze dopasowany do wzrostu dziecka (w tym dobrze dobrana wysokość siodełka), lekki i wygodny.

Rowerek biegowy nie dla każdego

Eksperci ostrzegają, że mimo licznych zalet z rowerków biegowych nie powinny jednak korzystać wszystkie dzieci. Nie powinny być używane szczególnie przez dzieci z koślawością kolan (kolana szpotawe i koślawo-szpotawe), bowiem sprzęty, które wymagają odpychania się od podłoża wymuszają ustawianie nogi do środka. Użytkowanie rowerka biegowego może więc te wady jeszcze pogłębić. W takim przypadku powinny cierpliwie poczekać, aż dorosną do jazdy na rowerze z pedałami.

Warto również pamiętać o tym, że rowerki biegowe nie są przystosowane do pokonywania dłuższych dystansów niż dystanse „spacerowe”. Próba wykorzystania ich do dłuższych podróży z pewnością będzie niekomfortowa i może skutecznie zniechęcić małego rowerzystę do jazdy na dwóch kółkach.

W przypadku dzieci bez żadnych wad kończyn rowerek biegowy jest świetną formą spędzania czasu, doskonalenia wielu umiejętności i zachętą do aktywności fizycznej.