Rowery typu cruiser

Duże, balonowe koła i kolorowa, powyginana rama – z czym Ci się to kojarzy? Oczywiście, że mowa o rowerach typu cruiser. Służą one przede wszystkim do łagodnej, spokojnej jazdy miejskiej. Zdecydowanie nie nadają się natomiast do wyścigów ani jazdy wyczynowej. Ich ogromną zaletą jest fakt, że można na nich jechać w pozycji wyprostowanej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru cruiser?

Jak powstały rowery typu cruiser?

Pierwszy z nich został skonstruowany w latach 30. XX wieku. Wówczas to zyskał miano motoroweru, ponieważ z wyglądu był bardzo podobny do motocykli. Przede wszystkim jednak był niesamowicie wygodny. Konstruktorem pierwszego cruiser’a był Frank W. Schwinn, którego celem było stworzenie eleganckiego i wygodnego pojazdu dwukołowego. Udało mu się to a rowery typu cruiser do dziś są bardzo popularnymi krążownikami miejskich chodników. Dumni posiadacze czerpią przyjemność z jazdy, ale również z okazji do pochwalenia się swoim dobrym gustem.

Rowery te są bowiem również bardzo modne. Dostępne są w wielu kolorach (dla kobiet – pastelowych, dla mężczyzn – granatach, brązach, czerni) a duża część z nich wciąż produkowana jest w stylu retro. Widocznie pierwowzór był tak doskonały, że po niemal stu latach wciąż nie znalazł się konstruktor, który wymyśliłby coś lepszego. Są jednak tacy, którzy próbują. Dlatego rowery cruiser można również zakupić w rozmaitych, ciekawych wzorach oraz odbiegającej od standardu kolorystyce.

Rower typu cruiser – jak go wybrać?

Rowery tego typu nie należą do najtańszych sprzętów. Szukając dla siebie takiego pojazdu warto liczyć się z wydatkiem rzędu 1500 złotych. Jest to jednak absolutne minimum, nie spodziewaj się zatem, że będzie to sprzęt wysokiej jakości. Jeżeli zależy Ci na czymś lepszym to przeznacz na to około 2000 złotych więcej. Wówczas możesz liczyć na to, że Twój rower będzie wyposażony w przerzutki przednie i tylne (choć w klasycznych cruiser’ach wcale ich nie było) oraz dobre hamulce. Za kwotę 3000-3500 złotych możesz również kupić rower, który będzie miał aluminiową ramę, co jest dość ważne. Co prawda oryginał miał ramę ze stali, ale warto pamiętać o tym, że aluminium jest o wiele lżejsze a więc praktyczniejsze.

Najpopularniejsi producenci cruiser’ów

Jeżeli chodzi o rowery, które są przeciętne cenowo (w okolicach 2000 złotych) to najlepiej, abyś przejrzał ofertę firmy Schwinn. Za około 1800 złotych możesz trafić na model z ramą aluminiową. Dobrą propozycją będzie również firma Electra, która także posiada bogatą ofertę rowerów typu cruiser w rozsądnych cenach. Warto jednak pamiętać, że niższy budżet oznacza mniejsze możliwości.

Rowery typu cruiser są doskonałym i bezpiecznym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które lubią spokojną, miejską jazdę. Oprócz wygody użytkowania, ich niekwestionowaną zaletą jest wygląd – elegancki i stylowy. Choć pojawiają się nowsze, ciekawe projekty, większość rowerów typu cruiser wciąż jest stylizowana na lata 30. XX wieku.