Błędy popełniane przez początkujących rowerzystów

Rowery od wielu lat systematycznie zyskują na popularności. Mogło by się wydawać, że ten trend osłabnie, jednak rozbudowa infrastruktury (coraz więcej ścieżek rowerowych) oraz popularyzowanie różnych typów rowerów (szosa, MTB, gravel, city) sprawiają, iż nie tylko na rowerach spędzamy coraz więcej czasu, ale też jest nas, rowerzystów, coraz więcej. To bardzo pozytywne zjawisko, jednak jeśli zaczynasz przygodę z rowerem, zapoznaj się z poniższą listą najczęstszych błędów początkujących rowerzystów – i spróbuj ich unikać!

  1. Źle ustawione siodełko. Zbyt wysokie lub zbyt niskie siodełko może powodować dyskomfort i bóle podczas jazdy. Nie tylko pleców, ale też kolan. To podstawowa rzeczy, o którą musisz zadbać, ale nie jedyna. Siodełko poza tym można regulować w innych płaszczyznach – zmienia się jego pochylenie, co również ma duże znaczenie dla kondycji naszego kręgosłupa. Poza tym ustawia się również wysokość osadzenia kierownicy. Jeśli nie potrafisz ustawić tego samodzielnie, poproś o pomoc fachowców z serwisu rowerowego lub sklepu z rowerami.
  2. Nieodpowiednie napięcie łańcucha. Jeśli jeździłeś rowerem w dzieciństwie, to zapewne znasz problem spadającego łańcucha. Był on spowodowany jego złym napięciem. Poza tym zbyt luźny lub zbyt napięty łańcuch może prowadzić do niepotrzebnego zużycia sprzętu i utrudnić jazdę.
  3. Niewłaściwe ustawienie długości linki hamulcowych. Hamulce powinny być odpowiednio ustawione, aby umożliwić skuteczne hamowanie. To nie tylko kwestia komfortu jazdy, ale też bezpieczeństwa. Hamulce reguluje się bardzo łatwo – pokrętłami na końcach pancerza linki. Jeżeli nie potrafisz dobrze tego zrobić samodzielnie, udaj się do serwisu rowerowego na regulację.
  4. Nieprawidłowe wykorzystanie biegów. Biegi rowerowe, czyli przerzutki, służą do tego, aby dopasować tempo jazdy i wkładany wysiłek do rodzaju terenu. Jeśli źle korzystasz z przerzutek, będziesz się szybko męczył. Jednak to nie wszystko, ponieważ nieodpowiednie obchodzenie się z tą częścią roweru, czyli robienie tzw. przekosów (korzystanie z przeciwnie skrajnych przerzutek z przodu i stylu) przyspiesza zużycie zarówno łańcucha, jak i zębatek.
  5. Brak umiejętności korzystania z hamulców. Sprawa wydaje się oczywista – wciskasz hamulce i hamujesz. Jednak pamiętaj, że rower to nie samochód. Nie hamuje tak szybko, a do tego musisz zachować stabilność podczas manewru hamowania. Poćwicz to sobie, żeby w niebezpiecznej sytuacji wiedzieć, jak się zachować.
  6. Brak odpowiedniego wyposażenia. Dodatkowe wyposażenie roweru i rowerzysty spełnia podwójną rolę – zwiększa komfort, ale też bezpieczeństwo. Podstawa to kask oraz oświetlenie roweru. Możesz dodać też elementy odblaskowe do swojego ubioru i do ramy. Jeśli planujesz jeździć więcej i bardziej wyczynowo, zainwestuj w rowerowe ubrania – są wykonane z wytrzymałych, lekkich tkanin odprowadzających wodę i mają wzmocnienia oraz okładziny w newralgicznych miejscach.
  7. Nieodpowiednie zachowanie na drodze. Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, brak ostrożności i uwagi na drodze, oraz nieumiejętność reagowania na sytuacje prowadzą do niebezpiecznych sytuacji i wypadków. Jeżdżąc niezgodnie z przepisami i bez rozsądku, stwarzasz zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla innych uczestników ruchu.
  8. Przeszacowywanie swoich możliwości. Co prawda jazda rowerem to bardzo zrównoważony i harmonijny rodzaj aktywności fizycznej, jednak także z nią można przesadzić. O tym warto pamiętać szczególnie na samym początku, gdy nasze ciało nie jest jeszcze przyzwyczajone do tego typu ruchu, pozycji oraz obciążeń. Jeśli przesadzisz z długością i intensywnością jazdy, skończy się to kontuzjami, które uniemożliwią ci korzystanie z roweru przez kilka dni lub nawet tygodni.

Powyższa lista zawiera najczęściej popełniane błędy początkujących rowerzystów, jednak oczywiście nie wyczerpuje tematu. Jeżeli czujesz, że to cię przerasta i nie dasz rady skonfigurować wszystkiego tak, aby jeździć komfortowo i bezpiecznie, poproś o pomoc fachowców. Przy zakupie nowego roweru sprzedawca powinien ci we wszystkim pomóc, w tym ustawić siodełko i kierownicę odpowiednio do twojego wzrostu oraz budowy ciała. Jeśli masz już rower, możesz skorzystać z odpłatnej usługi tzw. bike fittingu.