Ból od siodełka rowerowego

Siodełko rowerowe

Rower to dla wielu osób nie tylko środek transportu, ale również rozrywka. Przyjemność z jazdy może zepsuć jednak ból pośladków. Co zrobić, aby jazda na jednośladzie nie powodowała dolegliwości bólowych?

Główna przyczyna to brak przyzwyczajenia do jazdy

Jako główną przyczynę bólu pośladków wymienia się przede wszystkim brak przyzwyczajenia do nacisku powodowanego przez siodełko. W takim wypadku dolegliwości bólowe mogą pojawić się nawet przy krótkiej jeździe, szczególnie jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z jazdą na rowerze.

Tego typu problem dotyczy jednak nie tylko początkujących kolarzy. Pojawia się także u osób, które na dwóch kółkach spędziły dużo czasu, ale miały kilkumiesięczną przerwę w jeździe.

W przypadku bólu spowodowanego brakiem przyzwyczajenia mięśni i kości pośladkowych do nacisku wytwarzanego przez siodełko problem powinien rozwiązać się sam, po spędzeniu na rowerze kilku godzin i przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów. Pojawiające się w tym czasie dolegliwości można zniwelować maścią łagodzącą. Dodatkowo warto również robić regularne przerwy w czasie jazdy.

Ból pośladków może mieć jednak także inne powody.

Jak wybrać wygodne siodełko?

Zwróć uwagę na swoją budowę anatomiczną

Przyczyną dolegliwości bólowych w trakcie oraz po jeździe na rowerze może być samo siodełko, przede wszystkim nieprawidłowe dopasowanie siedziska do własnej budowy anatomicznej. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie podparcie kości kulszowych. Aby było optymalne, należy dopasować siodełko do rozstawu kości.

Znajdź odpowiedni kształt siodełka

Warto zwrócić uwagę nie tylko na szerokość siodełka, ale również jego kształt. Dostępne są modele z otworami, które zmniejszają nacisk w niektórych miejscach.

Wybierz optymalną twardość

Inna ważna kwestia to twardość siodełka. W tym przypadku również należy kierować się swoimi preferencjami. Warto wiedzieć jednak, że ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie siodełko rowerowe nie będzie komfortowe w trakcie długiej jazdy.

Weź pod uwagę materiał

Kolejny istotny aspekt to materiał, z którego zostało wykonane siedzisko. Sztuczne, nieoddychające materiały mogą powodować odparzenia oraz podrażnienia. Ulgę w takim wypadku przyniosą spodenki z wkładką. Warto stosować również maści łagodzące.

Wymień siodełko na nowe

Przyczyną dolegliwości bólowych może być także zużyte siodełko. Intensywna lub wieloletnia eksploatacja siedziska może spowodować zbicie wyściółki w środku i zmniejszenie jego wartości amortyzujących.

W takiej sytuacji rozwiązaniem jest wymiana siodełka. Alternatywą jest zakup żelowego pokrowca lub używanie spodenek z wkładką.

Wyreguluj siodełko

Przyczyną bólu może być również nieprawidłowe ustawienie siodełka. Istotna jest wysokość siedziska. W tym wypadku znaczenie ma przede wszystkim pozycja nóg w trakcie pedałowania. Nogi powinny być zawsze lekko ugięte. Przy ustawianiu wysokości siodełka znaczenie ma również rama. W przypadku, gdy jest zbyt mała lub duża, uzyskanie wygodnej, prawidłowej pozycji podczas jazdy nie będzie możliwe.

Ważna jest również regulacja siodełka góra – dół.