Co to jest bike fitting?

Bike fitting jest usługą polegającą na analizie sposobu jazdy na rowerze. Sprawdza się jak ciało układa się na rowerze i jakie występują mechaniki ruchu, a także przeprowadza się wywiad, jaki profil zawodowo – sportowy obejmuje konkretnego kolarza. Każdy użytkownik roweru ma inną budowę ciała, inaczej układa się, a co za tym idzie pokonując długie trasy ciało przyzwyczaja się do pozycji, ale nie zawsze jest ona wygodna i dobra dla rowerzysty.

Dzięki temu można dopasować rower indywidualnie do użytkownika. Proces ten jest złożony, ale dzięki niemu ciało wygodnie układa się na rowerze, zwiększa się komfort jazdy, unika się kontuzji oraz wzrasta bezpieczeństwo. Doskonale dopasowany rower gwarantuje także większą wydajność w trakcie jazdy, pozwala na osiąganie lepszych efektów, prędkości, poprawia aerodynamikę.

Rower dopasowywany jest na kilku płaszczyznach. Wybiera się rodzaj i ustawienie siodełka, długość i kąt mostka, szerokość kierownicy, rozmiar ramy, długość korb, ustawienie pedałów oraz bloków w butach. Parametry te są bardzo ważne przy uzyskaniu idealnej pozycji za kierownicą. Oczywiste jest, że trzeba iść na kompromisy, bo nie zawsze wygodna pozycja idzie w parze z aerodynamiką, dlatego trzeba wypracować najlepsze rozwiązanie. Przeprowadza się także analizę za pomocą systemu Retul 3D i konsultuje wszystko z fizjoterapeutą.

Bike fitting jest usługą dla każdego, choć kiedyś dostępna była jedynie dla wyczynowych sportowców. Doskonale sprawdzi się dla ambitnych początkujących rowerzystów, tych, którzy uwielbiają długie trasy, a także dla osób, które walczą w różnych zawodach i chcą wygrywać.

Dopasowywaniem rowerów zajmują się np. byli zawodowi kolarze, będący już na sportowej emeryturze oraz coraz częściej producenci ram, którzy produkują je na zamówienie pod konkretnego kolarza. Można także udać się do profesjonalnej firmy, zajmującej się tylko bike fittingiem. Usługa taka to koszt około 600 zł.