Domowe stojaki na rower

rower w mieszkaniu

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Wiosna sprzyja rowerowym przejażdżkom, wycieczkom i ogólnej rekreacji. Nie każdy dysponuje jednak pojemnym garażem, który jest w stanie pomieścić dwa kółka z całym potrzebnym rowerowym sprzętem. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających z jednej strony zadbać o „bezpieczeństwo” jednośladu, z drugiej zaś o ergonomię użytkowanego pomieszczenia. Rozmaite wieszaki, haki czy stojaki rowerowe gwarantują swobodne aranżowanie gospodarczej przestrzeni i jednocześnie spokojne unieruchomienie roweru. Istnieje również szereg dostępnych rozwiązań dla tych, którzy chcą znaleźć miejsce dla rowerów w domowej przestrzeni i zawiesić je np. na ścianie, dzięki czemu wnętrze zyska oryginalny look.

Podwieszanie roweru pod sufitem

Jedną z propozycji jest podsufitowy wieszak winda. Jest to wieszak, który mocuje się do sufitu co rozwiązuje problem braku miejsca. To rozwiązanie z pewnością sprawdzi się zarówno w garażu jak i w sklepie z murowanym stropem, ale również mieszkaniu Jego atutem jest łatwy montaż i późniejsza obsługa. Podsufitowy wieszak pozwala na podnoszenie roweru bez użycia dużej siły, zaś jego nośność wynosi około 22 kilogramy (www.szumgum.com). Można również wykorzystać uniwersalny wieszak do osadzania rowerów niezależnie od ich wielkości i rodzaju ramy. Wieszak taki przykręca się do ściany, zaś jego nośność wynosi do około 25 kilogramów. Szerokość wieszaka wynosi około 50 centymetrów, zaś całkowita jego waga niecałe 2 kilogramów. Regulacja uchwytów w poziomej płaszczenie wpływa na ich odpowiednie ułożenie i dopasowanie do rowerowej ramy. Niektóre modele wieszaków tego typu posiadają specjalne gumowe osłony, które zabezpieczają rower przed zarysowaniem (stojaknarowery.pl).

Designerskie stojaki na rowery

Umiejscowienie roweru w mieszkaniu jest również możliwe dzięki wielu designerskim rozwiązaniom, które mogą jednocześnie pełnić dodatkowe funkcje np. półki na książki czy kwiaty. Rowery można powiesić na różne sposób. Można do tego wykorzystać zarówno ramę, koła, jak i siodełko czy kierownicę. Jednym z ciekawych wieszaków, które można wykorzystać w domowej przestrzeni jest wieszak Cyclok, którego cena wynosi około 320 złotych. Cały wieszak stanowi niewielki element wyprofilowany w taki sposób, aby objąć ramę. Wieszak ten wykorzystuje dodatkowo ciężar roweru do ustabilizowania go. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest półka na rower Knife & Saw, która jest wykonana z jesionu lub orzecha i stanowi ładny element dekoracyjny. Jej wewnętrzna przestrzeń służy do umocowania jednośladu, podczas gdy górna półka umożliwia postawienie różnych rzeczy.