Jak jeździć, żeby jeździć zdrowo?

rowery
Nie chodzi tylko o to, że sport to zdrowie. Jazda na rowerze ma tak ogromny zbiór korzyści i zalet, że każdy powinien to robić. Jeździć na rowerze można bez względu na płeć, wiek, wagę, wyznanie czy pochodzenie. Taki rodzaj aktywności zalecany jest osobom zdrowym, po niektórych urazach i w trakcie rehabilitacji. Jazda na rowerze nie tylko buduje formę fizyczną oraz poprawia ogólną kondycję organizmu. Jednocześnie wzmacnia mięśnie, dobrze wpływa na pracę serca, może również wspomagać proces redukcji wagi. Rower wręcz polecany jest dla osób ze zwyrodnieniami stawów kolanowych. Ruch w kolanie to najlepszy sposób i naturalny lek, wspomagający chociażby regenerację chrząstki. Poprawi przy okazji zakres i samą ruchomość w stawie. Jazda na rowerze każdemu przyniesie wyłącznie przyjemność i korzyści. Jednak, żeby tak faktycznie było, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Dzięki nim jazda na rowerze będzie bezpieczna dla ciała, a zwłaszcza dla stawów kolanowych.

Rozgrzewka

Chyba nie można zrobić nic gorszego, jak wsiąść na rower bez wcześniejszego rozciągnięcia ciała, ale najczęściej ten etap zupełnie się pomija. Jest nudny i nie ma nic wspólnego z przyjemnością z jazdy na rowerze. Tak się wydaje. Do rekreacyjnej jazdy wystarczy zaledwie kilka ćwiczeń rozciągających mięśnie ud oraz rozgrzewających stawy. Świetnie sprawdzą się przysiady, skłony czy krążenie bioder. Po zakończonej jeździe również należy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.
Idealna pozycja

Nie wystarczy stopami sięgać pedałów. Zła wysokość siodełka może powodować bóle kolan podczas jazdy rowerem. Generalna zasada jest prosta. Siedząc na rowerze, w jakimkolwiek ustawieniu pedała, noga na nim nie powinna być wyprostowana. Zaleca się by była ona minimalnie zgięta, dzięki czemu nie dojdzie do niekontrolowanego przeciążenia stawu kolanowego. Siodełko należy ustawić odpowiednio również w poziomie (bliżej i dalej od kierownicy) oraz w kącie (góra i dół). W tym przypadku nie ma już generalnej zasady, ustawienia są indywidualną sprawą. Z pewnością nie powinien być odczuwalny jakikolwiek dyskomfort podczas jazdy na rowerze.

Styl jazdy

Styl należy dopasować do realnych możliwości, zarówno w zakresie odległości jak i prędkości jazdy. Długość trasy powinna być sukcesywnie zwiększa, w miarę indywidualnych możliwości. Nie powinna być natomiast zwiększana prędkość. Im większa, tym groźniejsze obrażenia w przypadku upadku. Jeśli to możliwe powinno wybierać się powierzchnie w miarę miękkie. Jazda na zbyt twardej nawierzchni może nadmiernie obciążać rzepkę.

Akcesoria

Dobrym pomysłem na uniknięcie skutków upadku na rowerze jest zastosowanie specjalnych nakładek ochronnych na kolana i łokcie oraz kasku. O ile jednak nakładki są bardzo pomocne, to jednak nie są zbyt wygodne. Niemniej, zawsze to dodatkowe zabezpieczenie przed niepożądanym urazem mechanicznym.

Jazda na rowerze nie wpływa negatywnie na kolano, na jego pracę i kondycję. Wręcz przeciwnie, odżywia je i wzmacnia. Aby ten efekt zachować, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Są one tak łatwe do zastosowania, że nie wpływają na przyjemność z wycieczki rowerowej, a zdecydowanie poprawiają komfort i bezpieczeństwo kolan cyklisty.