Jak się przygotować do jazdy rowerem zimą?

rower zima

AntonMatveev/bigstockphoto.com

Miłośnicy jazdy rowerowej nie muszą kończyć sezonu wraz z pierwszym śniegiem czy mrozem. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu jazda może być przyjemna nawet w takich warunkach atmosferycznych. Jazda zimą to jednak test nie tylko dla osoby kierującej, ale także dla sprzętu. Dobre przygotowanie przed jazdą będzie gwarancją satysfakcji i bezpieczeństwa dla kierującego.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to odpowiednio przygotować rower. Warto pomyśleć o wymianie opon na zimowe, gdyż są bezpieczniejsze. Zimowe opony rowerowe są szersze od letnich, posiadają większą przyczepność na śniegu i lodzie. Kolejną rzeczą jest ich odpowiednie napompowanie. Trzeba się przyjrzeć także łańcuchowi, który należy zabezpieczyć odpowiednimi smarami, które są odporne na działania atmosferyczne. Trzeba także pamiętać o tym, że sól ma zły wpływ na sprzęt i po każdej jeździe trzeba dokładnie opłukać rower i osuszyć. Nie wolno zapomnieć także o rowerowym oświetleniu. Zimą szybciej robi się ciemno i rower musi być widoczny na drodze.

Gdy rower jest odpowiednio przygotowany trzeba zadbać o siebie. Bardzo ważną rzeczą jest odpowiedni strój. Właściwe ubranie zapewni skuteczną ochronę przed chłodnym wiatrem i zapewni komfort podczas jazdy. Trzeba zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną, która będzie pierwszą warstwą ochronną. Ma ona za zadanie odprowadzić nadmiar pary wodnej i wilgoci ze skóry kierującego. Kolejną warstwą powinna być bluza najlepiej wyposażona we wszytą z przodu membranę, która zapewni ochronę przed wiatrem. Spodnie nie powinny przepuszczać wiatru i posiadać wyższy stan, by nie odkrywały dolnej części pleców. Trzeba wyposażyć się także w odpowiednie obuwie, gdyż stopy są narażone na zimno. Można zabezpieczyć się także dodatkową parą skarpet. Ważnym elementem stroju są rękawice, które powinny składać się z dwóch warstw. Pierwsza z nich powinna posiadać wiatroodporną membranę, druga skutecznie zatrzymywać ciepło przy dłoniach. Warto mieć także pod ręką szalik lub apaszkę chroniącą szyję. Nie wolno zapomnieć także o czapce, nie musi być gruba, ale musi chronić głowę i uszy. Strój nie powinien krępować ruchów.

Należy pamiętać jednak, by nie ubierać się zbyt ciepło, gdyż ciało szybko się spoci i po kilku minutach jazdy efekt będzie odwrotny i ciało zmarznie jeszcze bardziej.