Kask rowerowy dla dziecka

pressmaster

pressmaster/bigstockphoto.com

Aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem naszego życia. Możliwości uprawiania sportu jest wiele, każdy może wybrać coś dla siebie biorąc pod uwagę swoje predyspozycje i zainteresowania. Warto pamiętać o zasadzie bezpieczeństwa. W przypadku jazdy na rowerze, oprócz odpowiednio dopasowanego do postawy jednośladu, ważny jest kask. Jak wynika z badań urazy głowy stanowią jedną z najczęstszych i najgroźniejszych form urazów doznawanych podczas jazdy rowerem. (Jazda w kasku zmniejsza o 85% ryzyko groźnego dla zdrowia (a nawet życia) urazu.)

Nie ma znaczenia czy dziecko jeździ samodzielnie, czy wspólnie z rodzicem w foteliku rowerowym. Kask stanowi obowiązkowe „nakrycie” głowy. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby jego dobór był odpowiedni, ponieważ tylko wtedy będzie on spełniał swoją rolę, czyli chronił głowę.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kasków rowerowych dla dzieci. Wybór odpowiedniego zależy do rodzaju terenu, na którym dziecko będzie nosiło kask. Dostępne są kaski: MTB, miejskie oraz typu orzeszek. MTB to kask, który przeznaczony jest do jazdy w górskim terenie i jest bardzo wytrzymały. (Jego wadą może okazać się dość duża waga, ponieważ wykonany jest ze specjalnego wytrzymałego na uszkodzenia materiału.) Ponadto jest wyposażony w daszek chroniący przed słońcem i deszczem. Z kolei kask miejski posiada specjalne odblaski, które zapewniają niezbędną widoczność dziecka. Kask typu orzeszek dedykowany jest dzieciom, które interesują się jazdą na rolkach czy desce. W przypadku jazdy dziecka wraz z rodzicami po stabilnym i prostym gruncie, zaleca się najczęściej zwykły miejski kask.

Podczas wyboru kasku należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem dziecka. Dlatego kask nie może być ani za mały, ani kupiony na „zapas” – na najbliższe kilka lat. (Należy również pamiętać, aby nie używać kasków, które brały udział w wypadku, choć na pierwszy rzut oka wyglądają dobrze). Optymalnie dobrany kask powinien dobrze trzymać się na głowie. Kaski w większości przypadków posiadają zakres regulacji około 5 centymetrów. Specjaliści zalecają, aby nie kupować kasków, których zakres regulacji wynosi aż 10 centymetrów. Taki zapas zwykle nie pozwala na idealne dopasowanie. Jeśli wybierze się kask, dla którego obwód główki dziecka znajduje się w połowie zakresu regulacji można się spodziewać, że nie posłuży on tak długo jakby mógł.

Ważną częścią kasku jest warstwa zewnętrzna. Najczęściej jest ona konstruowana z tworzywa sztucznego – bardziej nowoczesne modele posiadają powłokę wykonaną z ceramiki. Wykorzystanie takiego materiału sprawia, że kask jest lżejszy. Kaski dla dzieci powinny posiadać w środku miękki materiał, dodatkowo wyposażony w specjalną antybakteryjną wkładkę. Zwiększa to komfort podczas jazdy. Istotna jest także wentylacja (dziurki osłonięte siateczką). Im większa ilość dziurek, tym większy komfort noszenia kasku.

Reasumując, dziecko powinno jeździć w kasku cały czas, a kask przed zakupem powinien zostać przymierzony. Warto kupować kaski w autoryzowanych sklepach, a priorytetem podczas wyboru nie powinien być wygląd kasku, a posiadany certyfikat jakości. Warto również przy zakupie zwrócić uwagę na otwory wentylacyjne i ogólną wagę kasku. Wspólne podróże rowerowe z dzieckiem należy rozważyć dopiero wtedy, gdy maluch zacznie stabilnie (i samodzielnie!) siedzieć, a także kiedy zacznie dobrze chodzić.