Najlepsze miejsca na urlop rowerowy w Polsce

kaski rowerowe

Wycieczki rowerowe to jedna z najprzyjemniejszych form na aktywne spędzanie wolnego czasu. I choć w Polce ścieżek rowerowych nadal jest zdecydowanie mniej niż w np. Niemczech czy w Szwecji, to warto dokładnie poznać najlepsze polskie trasy rowerowe, by zaplanować najbliższy urlop z jednośladem. W każdym rejonie kraju znajduje się malowniczy szlak, który zagwarantuje wspaniałe widoki. Wystarczy sprawny rower, by z swobodnie i bezpiecznie poznawać unikatową faunę i florę różnych zakątku Polski.

Szlak Stu Jezior

Na Wielkopolsce koniecznie trzeba rowerem zwiedzić przepiękną krainę Stu Jezior. Trasa prowadzi przez lekko pagórkowaty teren, dlatego wymaga większej wytrzymałości, ale jednocześnie oferuje bardzo zróżnicowany krajobraz. Niemal 110 km trasy prowadzi przez niewielkie miasteczka i w większości omija drogi o dużym natężeniu ruchu samochodowego.

Rowerowe Roztocze

Roztocze to wymarzone miejsce dla rowerzystów. Bogactwo różnorodnych tras pozwoli na organizację niezapominanych wycieczek. Najdłuższy jest Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, który liczy aż 257 kilometrów. Trasa kończy się dopiero we Lwowie, więc pozwala na przedłużenie wyprawy za wschodnią granicę. Krótsza opcja to trasa rowerowa do Florianki, której przejechanie zajmuje około dwie godziny. Niemniej wato na kilka chwili zatrzymać się m.in. przy hodowli konika polskiego oraz polskiej owcy nizinnej. Kolejna godna uwagi jest trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej, która prowadzi przez zielone lasy i majestatyczne wzniesienia. Trudniejszą opcją jest szlak Czarna Perła, który oferuje liczne podjazdy i zwiedzanie słynnego Szczebrzeszyna.

Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10

Trasa prowadzącego wokół całego Morza Bałtyckiego to blisko 8 tysięcy kilometrów. Część szlaku przechodzi przez województwo pomorskie i zapewnia cudowne widoki dla rowerzystów. Koniecznie trzeba przejechać 63 kilometry z Łeby do Rozewia, by z bliska zobaczyć trzy wyjątkowe morskie latarnie.

Karpacki Szlak Rowerowy

Górzyste tereny są uwielbiane przez rowerzystów. Trasa, która liczy aż 800 kilometrów i przechodzi przez 35 gminy, to nie lada wyzwanie. Karpacki Szlak Rowerowy umożliwia historyczne odtworzenie trasy, jaką przechodził historyczny szlak handlowy. Wśród miast, które będzie się mijać podczas wyprawy jest Wieliczka, Nowy Sącz oraz Muszyna.

Green Velo, czyli najdłuższy szlak rowerowy w Polsce

Cały wschód Polski łączy jedna trasa rowerowa, której długość sięga aż 2000 km. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo przechodzi przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Dobrze oznakowana trasa pozwala ominąć drogi szybkiego ruchu i spokojnie rozkoszować się unikatową przyrodą Warmii, Mazur, Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia.