Opony rowerowe na zimę

Jazda na rowerze w okresie zimy może sprawiać wiele radości, ale pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednie opony do roweru. Muszą być one dostosowane do jazdy po śniegu i lodzie, aby zapewnić jak największy poziom bezpieczeństwa. Jakie opony wybrać do jazdy zimą?

Niższe temperatury na zewnątrz wymagają zastosowanie grubszych, bardziej masywnych opon. Cienkie opony są lekkie i mało przyczepne, dlatego amortyzacja jest słabsza. W przypadku rowerów szosowych zaleca się opony o szerokości od 23 do 28 milimetrów. W rowerach crossowych, trekkingowych oraz miejskich sprawdzą są opony od 32 do 47 milimetrów, a rowerach górskich – opony od 49 mm do 61 mm. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas wybierania opon na zimę jest bieżnik. Wyróżnia się kilka typów bieżnika:

Bieżnik gładki lub prawie gładki

Rodzaj opon skierowany do jazdy miejskiej, po utwardzonej powierzchni. Wygodne i lekkie, dają większą prędkość, ale na nierównym tereny mają znacznie słabszą przyczepność.

Bieżnik terenowy

Stosowany przede wszystkim w rowerach górskich i przełajowych, gdzie wystające z bieżnika kostki zapewniają lepszą przyczepność. Na asfalcie taki bieżnik jest hałaśliwy i niewygodny.

Bieżnik semi-slick

Wersja do rowerów crossowych i trekkingowych. Łączy w sobie przyczepność bieżnika terenowego z szybkością gładkich opon. Wypustki znajdują się tylko po bokach, dzięki czemu wyjazd w teren dla takich opon nie stanowi problemu.

Bieżnik z kolcami

W Polsce dostępny od kilku lat. Bieżnik tylko do jazdy po śniegu i lodzie, gdzie kolce gwarantują bezpieczną jazdę i dużą przyczepność. Jazda po asfalcie kończy się zniszczenie kolców i utratą właściwości takiej opony.

 

Kupując opony do roweru na zimę nie należy też oszczędzać. Tanie produktu za kilkanaście złotych oznaczają bardzo słabą mieszankę i krótką żywotność takich opon. Lepiej zainwestować w sprawdzone marki, gdzie pojedyncza opona kosztuje około 50 zł, ale można mieć pewność, że przetrwa ona cały sezon. Ponadto warto wybrać wersję ze wzmocnieniami. Przebicia podczas jazdy po śniegu są kwestią czasu, dlatego mocniejsza guma ochroni nas przed nagłym zejściem powietrza z opony. Na sklepowych półkach nie brakuje różnorodnych opon na zimę, dzięki którym sezon rowerowy może trwać przez cały rok. Przed ostatecznym zakupem należy dokładnie przeanalizować najważniejsze parametry i dobrać produkt do własnych potrzeb. Inne opony sprawdzą się w górach, a inne w mieście, dlatego decyzja musi być dokładnie przemyślana.