Polscy producenci rowerów MTB

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że możemy pochwalić się polskimi, wyspecjalizowanymi w produkcji rowerów firmami, które produkują sprzęt na światowym poziomie i zaspokajają potrzeby nawet wymagających użytkowników. I to niezależnie od tego, czy są to duże zakłady produkcyjne czy małe manufaktury. Choć przekrój składanych w Polsce rowerów jest ogromny, to królują producenci rowerów typu MTB.

Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych polskich producentów MTB:

Accent – firma stworzona przez gliwickie Velo posiada w swojej ofercie szeroką gamę rowerów, w tym MTB, gravele, szosowe, przełajowe i trekkingowe. Dodatkowo producent oferuje duży wybór ram, części i akcesoriów, a także odzieży kolarskiej.

Arkus – spółka Arkus&Romet Group konstruuje rowery górskie, miejskie, crossowe i trekkingowe. Jej produkty dostępne są również w m.in. w Niemczech, Austrii, Belgii, Szwecji, Anglii i Hiszpanii.

Dartmoor – produkcją tych rowerów również zajmuje się gliwicka firma Velo. Dartmoor znajdują zastosowanie w MTB, enduro, trailu, freeridzie, produkują również BMX-y. Posiadają bogatą ofertą ram, części, akcesoriów i odzieży rowerowej.

Ecobike – ta wrocławska firma skupiła się na rowerach elektrycznych. W swoim portfolio posiadają między innymi elektryczne rowery MTB, trekkingowe i miejskie.

Goodman – firma z Andrychowa, która zajmuje się konstruowaniem rowerów MTB, crossowych, fitness, turystycznych i miejskich. Produkty wyróżniają dość niskie ceny.

Konwa Bike – Firma z Wilkowic, która wyróżnia się tym, że umożliwia klientom złożenie roweru według ich potrzeb.

Kross S.A. – zlokalizowany w Przasnyszu, jeden z dwóch czołowych (razem z Rometem) na polskim rynku producentów rowerów. Z ich zakładu wyjeżdżają rowery MTB, miejskie i trekkingowe, a także szosowe, fitnessowe, gravelowe czy triathlonowe.

Maxim – rowery te produkuje firma Zasada Bikes z Wielunia. W swojej ofercie posiadają rowery miejskie, crossowe, górskie oraz elektryczne. Część napędów elektrycznych opiera się na ich autorskim pomyśle, który powstał we współpracy z naukowcami z Politechniki Łódzkiej.

Northtec – rowery tej marki produkuje firma Artex z Czechowic-Dziedzic. Ich cechą charakterystyczną jest przejrzysta polityka, unikają “mitu tylnej przerzutki“ – jeśli rower ma w nazwie „XT”, to faktycznie dany rower posiada cały sprzęt Shimano XT, a nie tylko tylną przerzutkę. Produkują również crossy, trekkingi, rowery szosowe, city i dziecięce.

Romet – marka przez wiele osób wspominana z sentymentem, ze względu na nadal dostępne w asortymencie kultowe modele Wigry oraz Jubilat. Jednak pozostałą częścią oferty Romet odcina się od PRL-owskich czasów – produkuje rowery górskie, szosowe, gravelowe, trekkingowe i miejskie.

Saroni – łódzka firma z szeroką ofertą, specjalizująca się w produkcji rowerów karbonowych oraz ich komponentów. Produkuje głównie rowery torowe, czasowe, triathlonowe oraz MTB.

Saveno – marka firmy Polbike z Warszawy, która prężnie się rozwija i poszerza zakres działalności, dostarczając swoje rowery na terenie całej Unii Europejskiej. W swoim portfolio, oprócz tradycyjnych rowerów, ma także rowery elektryczne.

Unibike – producent zlokalizowany w Bydgoszczy. Największą popularnością cieszą się ich rowery crossowe, lecz produkują również rowery typu MTB, trekking, szosowe, miejskie, elektryczne i dziecięce.