Rowery hybrydowe

rowery

Artisticco LLC/bigstockphoto.com

Możliwość łączenia ze sobą wielu rozwiązań zawsze daje dodatkowe efekty. Tak jest również w przypadku konstrukcji rowerów hybrydowych. Możliwość napędzania jednośladu za pomocą siły ludzkich mięśni, bądź silnika o odpowiedniej mocy daje rowerzyście poczucie, że żadna góra nie stanowi już przeszkody.

Rower hybrydowy to kompilacja cech roweru szosowego z górskim. „Hybrydy” posiadają najczęściej cienkie i gładkie opony (jak w rowerach szosowych), jak również proste kierownice (zauważalne w rowerach górskich). Jadąc rowerem hybrydowym można siedzieć wyprostowanym, szybkość poruszania się jest również duża. Krótkie wycieczki po mieście to doskonałe trasy dla „hybryd”, ponieważ są one bardziej wytrzymałe i wygodniejsze niż rowery szosowe.

Rowery hybrydowe zarezerwowane są dla spokojnej miejskiej jazdy i nie mają raczej zastosowania w ekstremalnej jeździe. Prezentują się tendencyjnie i trudno szukać w nich ekstrawagancji. Zespół konstruktorów z Budapesztu postanowił zmienić to podejście i opracował model roweru elektrycznego pod nazwa M55 Termius. Jest to niezwykły rower, który mimo napędu elektrycznego, może zainteresować miłośników ekstremalnego kolarstwa.

Rower M55 Termius wyglądem nawiązuje do rowerów stosowanych w downhillu. Cechuje go mocna konstrukcja i geometria. W zależności od wersji jego waga sięga od 30 do 32 kilogramów, co z pewnością sprawdzi się podczas zjazdów. Zamontowanie silnika w M55 Termius nie oznacza, że rower będzie jeździł samodzielnie. (Priorytetem twórców tego modelu było wspieranie ludzkich mięśni podczas jazdy, a nie zupełne ich odciążanie.) Stąd też zaprogramowanie M55 Termius do oceny potrzebnej mocy podczas jazdy. Jeśli rower „oceni”, że potrzebna jest większa moc, silnik elektryczny włączy się automatycznie. Rowerowa energia pochodzi z baterii litowo-polimerowych o łącznej pojemności 20 Ah. Rower wykonany jest z materiałów najlepszej jakości. Zamontowano w nim osprzęt takich firm jak: Syncros i Rohloff (w tym piastę Speedhub). Bezpieczeństwo hamowania zapewniają podczas jazdy M55 tarczowe hamulce firmy Brembo.

Zaawansowana technologia roweru hybrydowego M55 Termius przekłada się również na jego wysoką cenę. Rower został wyceniony na ponad 25 tysięcy Euro. Przy czym powstało jedynie 5 serii po 55 sztuk.