Jak dobrać siodełko rowerowe?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów siodełek rowerowych i dopasowanie odpowiedniego do naszej budowy ciała i rodzaju uprawianego sportu pozwoli zachować komfort przez cały czas korzystania. Dobre siodełko ma za zdanie podtrzymywać miednicę, nie uciskając innych części ciała. Możliwość jego regulacji to ważny atut, szczególnie w przypadku osób, które często jeżdżą na dalekie wyprawy. Standardowe siodełko do roweru ma od 27 do 30 cm. Krótsze są tylko dla dzieci. Jednak ważniejszym parametrem jest jego szerokość, która w zależności od typu roweryu może wynosić tylko 13 cm lub ponad 30 cm.

Podejmując decyzje odnośnie siodełka do roweru należy rozważyć jeszcze rodzaj materiału, z jakiego będzie wykonany. W sklepach znajdziemy przede wszystkim siodełka żelowe i piankowe. Profesjonalni kolorze korzystają z siodełek karbonowych, które są zdecydowanie lżejsze. Standardowo, dla osób, które korzystają przede wszystkimi z rowerów w doraźnych sytuacjach zaleca się miękkie siodełko ze specjalnej pianki, pokryte powłoką z bawełny, aby były miłe w dotyku. Poziom miękkości takiego siodełka należy dopasować do indywidualnych preferencji. Natomiast siodełka żelowe dopasowują się do kształtu ciała, są bardziej elastyczne, i jednocześnie twardsze niż piankowe. Najczęściej używa się je w rowerach trekkingowych.

Wyróżnia się trzy główny typy siodełek rowerowych – szosowe, MTB oraz damskie. Pierwsze z nich ma największą liczbą odmian, które powstają wraz z nowymi dyscyplinami rowerowymi. Dobre siodełko szosowe jest lekkie i wąski, dzięki czemu zapewnia komfort podczas jazdy w pozycji pochylonej. Jego wielkość należy dostosować do rozstawu miednicy. Siodełko MTB najbardziej sprawdza się w przypadku rowerów górskich. Małe i płaskie daje największy komfort podczas zjazdów z wysokich wzniesień. w starszych modelach stosowano krótszą wersję w tylnej części siodełka, by zoptymalizować możliwość wychylenie ciała nad tylne koło. Aktualnie nowoczesne siodełka posiadają specjalne system obniżające siodełko o kilkanaście centymetrów w razie potrzeby.

Siodełka rowerowe muszą przede wszystkim uwzględniać męską i kobiecą anatomię, które diametralnie się różni i ten sam typ wyposażenia roweru nie będzie wygodny dla obu płci. Damskie siodełka są zazwyczaj szersze ze względu na szerszy rozstaw bioder. Gwarancją wygody dla kobiet jest też płaska struktura siodełka, która zapewnia odpowiednie podparcie pośladków. Natomiast kobiety jeżdżące wyczynowo, które korzystają z rowerów trekkingowych i crossowych, wybierają wąskie siodełka, najlepsze do jazdy w pochylonej pozycji. Szerokie, damskie siodełko kanapowe sprawdzi się tylko w rowerach h miejskich i holenderskich, gdy jeździe się z prostymi plecami. W innym wypadku będą powodować bolesne otarcia.