Zadbaj o nawodnienie na rowerze

Jazda na rowerze to sport wymagający sporej wytrzymałości. Zwłaszcza, gdy trwa ponad godzinę i odbywa się po nierównym terenie. Duży wysiłek powoduje utratę wody, której uzupełnienie jest warunkiem dobrego treningu. Tylko dobrze nawodniony organizm będzie czerpać z jazdy na rowerze same korzyści, jak spalanie kalorii, wzrost wydolności, aktywizacje metabolizmu. Co i ile należy pić, aby zapewnić optymalny poziom nawodnienia podczas rowerowych wojaży?

Ludzki organizm z ponad 70 proc. składa się z wody. Z powodu nieustannej utraty płynów, każdy człowiek w ciągu dnia potrzebuje około 3 procent wody na masę ciała. Jeszcze więcej podczas dużego wysiłku. Utracony płyny można uzupełnić przede wszystkim za pomocą niegazowanej wody mineralnej. Jednak w przypadku wyczynowej lub bardzo długiej jazdy na rowerze przy wysokiej temperaturze woda to za mało, gdyż prowadzi do wypłukiwania elektrolitów. Wysiłek powoduje również utratę składników mineralnych, których braki prowadzą do zaburzeń gospodarki mineralnej organizmu. Bez nich płyn przyjmowany jest zbyt wolno lub jest niepoprawnie wchłaniany. Dobrym wyjściem w takiej sytuacji są napoje izotoniczne, których nie brakuje na sklepowych półkach. Jednak nie zawsze ich skład jest odpowiednie dla rowerzysty. Warto zwrócić uwagę co zawierają i dobrać napój do poziomu wysiłku.

Długa jazda na rowerze wymaga również dostarczenia energii, która pochodzi z węglowodanów, głównie w postaci cukrów prostych. Dla dłuższego utrzymywania się cukrów w organizm niezbędny jest sód, który powinien znaleźć się w składzie napoju izotonicznego. Natomiast w przypadku mniej intensywnej, wakacyjnej przejażdżki wskazane jest picie wody wzbogaconej o witamin z grupy B, C oraz E. Najkorzystniejsze dla organizmu jest picie około 300 ml napoju co 20-25 minut, aby w subtelny sposób, małym łykami dostarczać nawodnienie.

Przygotowując się do większego wysiłku rowerowego warto na kilka godzin przed jazdą wypić kilka szklanek wody i zjeść owoce lub warzywa, aby wyposażyć ciało w składniki odżywcze oraz enzymy, dzięki którym unikniemy odwodnienia. Na trasę w czasie upałów należy zabrać ze sobą około trzech litrów wody ze szczyptą soli morskiej, dzięki czemu zapewnimy sobie dawkę cennego sodu. Kategorycznie zabroniona jest kofeina, która powoduje wzrost ciśnienia krwi, co zwiększa ryzyko odwodnienia. Skutki takiej sytuacji są bardzo poważne – zwłaszcza na dłuższej trasie – spadek koncentracji, problemy z pamięcią oraz ból głowy. Odwodniony organizm nie ma też siły do dalszej jazdy, przez co nie ukończymy treningu czy zawodów. Dlatego też odpowiednio dobrany płyn nawadniający gwarantuje przyjemność z jazdy oraz dobry trening w każdych warunkach.