Jak dbać o łańcuch rowerowy?

łańcuch rowerowy na zębatce

Łańcuch rowerowy jest szczególnie narażony na zanieczyszczenie. Osiadający na nim podczas jazdy brud – piach, błoto i kurz – może prowadzić to jego szybszego zużycia. To z kolei może powodować uszkodzenie także innych części układu napędu. Z tego powodu warto dbać o regularne czyszczenie, a także konserwacje łańcucha.

Jak czyścić łańcuch rowerowy?

Łańcuch rowerowy powinien być czyszczony zawsze po zabrudzeniu. Do tego celu wystarczająca jest często szmatka nasączona wodą z mydłem. Jeżeli do układu napędu dostała się duża ilość błota, niezbędna do czyszczenia może okazać się szczoteczka do zębów oraz benzyna lub rozpuszczalnik. Należy unikać jednak ich styczności z innymi częściami roweru. Po usunięciu zabrudzeń należy usunąć nadmiar preparatu.

Istnieją również specjalne spray’e, które można zaaplikować na łańcuch w celu jego wyczyszczenia. Po ich aplikacji i rozpuszczeniu zanieczyszczeń łańcuch należy dokładnie wytrzeć i osuszyć.

Oprócz tego, nawet jeżeli napęd nie został widocznie zabrudzony, warto regularnie usuwać nagromadzony na łańcuchu i innych elementach napędowych kurz. W takim wypadku wystarczające będzie czyszczenie suchą ścierką.

Zanieczyszczony łańcuch rozpoznać można po głośnej pracy w trakcie jazdy. Piski i zgrzyty świadczą o konieczności szybkiego wyczyszczenia napędu, jednak najlepiej robić to regularnie, częściej niż raz w sezonie. Zapobiegnie to szybkiemu zużyciu łańcucha, a w efekcie także innych elementów napędu.

Raz na jakiś czas konieczne jest także dokładne wyczyszczenie łańcucha i usunięcie zanieczyszczeń, które gromadzą się między poszczególnymi ogniwami. W tym celu konieczne jest jego zdjęcie, a następnie odtłuszczenie. Można zrobić to, zanurzając łańcuch na kilka godzin w benzynie ekstrakcyjnej lub ekologicznym odtłuszczaczu. Następnie konieczne jest jego dokładne wytarcie.

Inna opcja to użycie maszynki do czyszczenia, która nie wymaga zdejmowania łańcucha z roweru.

Konserwacja łańcucha rowerowego

Po czyszczeniu konieczne jest nasmarowanie łańcucha. W tym celu należy naoliwić każdą rolkę, pamiętając, aby nie używać dużej ilość smaru. Smarowanie należy powtarzać zawsze wtedy, kiedy łańcuch staje się suchy, co objawia się metalicznym dźwiękiem podczas jazdy.

Zasady eksploatacji łańcucha rowerowego

Podczas użytkowania roweru najlepiej unikać kontaktu z wodą. Po każdej podróży w deszczu należy dokładnie wytrzeć łańcuch. Zastosować można również specjalne preparaty wypierające wodę. Zapobiegnie to rdzewieniu i przedłuży żywotność łańcucha.

Wymiana łańcucha

Niezależnie od sposobu konserwacji, łańcuch ulega zużyciu, czyli rozciągnięciu. Świadczyć może o tym głośna jazda lub przeskakiwaniu łańcucha między zębatkami. Aby ocenić stan wyciągnięcia łańcucha, warto skorzystać ze specjalnej miarki. Zaleca się, aby wymienić łańcuch, jeżeli narzędzie pokazuje maksymalnie 75 procent zużycia.

Jazda ze zużytym łańcuchem może skutkować zepsuciem mechanizmu korbowego. Przyjmuje się, że łańcuch powinien być wymieniany co 1500 – 3000 km. Częstotliwość wymiany zależy także od typu jazdy, a także rodzaju tras.