Ciekawe imprezy MTB i gravel w Polsce

Czy to amator, czy półprofesjonalny zawodowiec – każdy może znaleźć ciekawą imprezę MTB w Polsce, dającą okazję do spotkania się z innymi pasjonatami tego sportu oraz do przetestowania swoich możliwości. Poniżej przedstawiam krótką i niepełną listę takich wydarzeń. Podkreślam, że jest to zestawienie bardzo subiektywne i wyrywkowe, nie znajdziesz na nim wszystkiego, co warte uwagi, ale da ci to ogólne rozeznanie w polskim kalendarzu imprez MTB oraz gravel. Ze względu na specyficzną sytuację związaną z pandemią, moje notatki sporządzam na podstawie edycji wydarzeń z 2020 z nadzieją, iż powtórzą się one w starej formie, gdy już wszystko wróci do normy.

Bike Adventure – twórcy tego wydarzenia zdecydowali się podzielić je aż na trzy części/typy, dzięki czemu każdy entuzjasta górskiego jeżdżenia znajdzie coś dla siebie. Jest pełna wersja PRO, skrócona wersja CLASSIC oraz coś dla miłośników nowych technologii – E-BIKE. Wyścig górski, ze startem w Szklarskiej Porębie, a więc z dostępem do Karkonoszy oraz Gór Izerskich.

Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska MTB Race to wydarzenie dla profesjonalistów. Jest część dla juniorów. Całość dobrze zorganizowana, dzięki czemu warto się tam udać nawet jako wyłącznie widz i kibic.

Mazowiecki Gravel to okazja do zjeżdżenia stołecznego województwa w dobrym towarzystwie. Organizatorzy podkreślają, że jest to dobry wybór także dla osób startujących po raz pierwszy, ponieważ teren jest raczej płaski. Dystans do pokonania to 550 km.

Silesia Race jest rajdem na orientację, czyli to doskonały wybór dla tych, którzy wysiłek lubią połączyć z przygodą. Co ciekawe – 50 km trasa rowerowa to tylko jeden z 3 elementów. Wydarzenie oprócz tego obejmuje trasy piesze oraz grę miejską.

28 marca ma się odbyć rajd MTB reklamowany jako jeden z lepszych w północnej Polsce. IV Górznieński Maraton MTB zaczyna się w Górznie, a trasa będzie wieść przez urocze zakątki Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Organizatorzy zapewniają, że uczestnicy nie będą narzekali na standard imprezy, w tym obsługi.

Gravel Man to impreza rozpisana na kilka wydarzeń i adresowana do, jak sama nazwa wskazuje, miłośników szybkiego śmigania po nieutwardzonych drogach. Tegoroczne wyprawy Gravel Mana to:

  • Rasputin 15.05.2021, SUPRAŚL,
  • Kaszëbë 26.06.2021, GDAŃSK,
  • Orle Gniazda 17.07.2021, CZĘSTOCHOWA,
  • Land Rower 14.08.2021, STARACHOWICE.

WSCHÓD 2021 to wydarzenie bikepackingowe pozwalające poznać na dwóch kółkach wschodnie rubieże naszego kraju. Są to tereny piękne i często odsunięte od cywilizacji, więc wrażenia estetyczne gwarantowane. Dystans to aż 1400 km. Trasa rozpoczyna się w Bieszczadach (Muczne), a kończy w Gdańsku. Limit czasowy wynosi 200 godzin.

Cykl ultramaratonów kolarskich “Huzar Cup”, w ramach którego odbędą się wydarzenia grupy Piękny Zachód:

  1. Mały Piękny Zachód, 201 km, 15 maja
  2. Piękny Zachód, 501 km, 05-06 czerwca
  3. Duży Piekny Zachód, 1001 km, 03-05 września

Sudety MTB Challenge organizowany od ponad 15 lat. W 2021 odbędzie się pod koniec lipca i jak zwykle ma zapewnić ciekawe odcinki o zróżnicowanej charakterystyce. Można się zdecydować na wersję lekką, cczyli ok. 40 km dziennie przez 5 dni lub klasyczną – 55-70 km dziennie.