Indoor cycling jako przygotowanie do sezonu rowerowego

Uśmiechnięta kobieta na rowerze stacjonarnym

Jazda na rowerze w czasie zimy nie wszystkim kojarzy się z czymś przyjemnym. Co zrobić, aby zachować formę po sezonie rowerowym aż do ponownego pojawienie się odpowiednich warunków atmosferycznych? Warto rozważyć skorzystanie z treningu indoor cycling.

Czy warto trenować indoor cycling?

Indoor cycling to trening, który korzystnie wpływa na pracę i kondycję organizmu. Do głównych zalet należy zwiększenie wydolności organizmu, poprawę układu kostnego oraz krążenia. Treningi rowerowe przeprowadzane w pomieszczeniach mają również pozytywny wpływ na wygląd ciała. Poprawiają jędrność ciała, a także sprzyjają utracie kilogramów. Wszystko to w sposób, który nie obciąża stawów.

Ze względu na intensywność treningów, indoor cycling polecany jest w okresie zimowym jako zamiennik dla tradycyjnego kolarstwa.

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim utrzymanie kondycji w oczekiwaniu na kolejny sezon rowerowy, a także zapobiegnięcie odzwyczajeniu się od siodełka. Dzięki temu skorzystanie z roweru po przerwie nie wymaga aklimatyzacji i nie wiąże się z bólem.

Jazda na rowerze stacjonarnym pomaga w utrzymaniu formy, a jednocześnie nie wiąże się z koniecznością przebywania w różnych warunkach atmosferycznych. Indoor cycling, jak sama nazwa wskazuje, trenować można pod dachem, w klubach sportowych lub we własnym domu.

Co jest potrzebne do treningu indoor cycling?

Rodzaj wyposażenia, niezbędnego, aby zrealizować treningi indoor cycling, zależy od tego, czy zamierzamy korzystać z zajęć w klubie, czy w zaciszu własnych czterech kątów. W pierwszym przypadku wystarczający jest strój sportowy oraz inne akcesoria, używane także podczas innego typu treningów sportowych. W przeciwieństwie do jazdy na dworze w trakcie zimy nie ma konieczności przygotowywania się na zmienne warunki atmosferyczne.

Wykorzystać można odzież stosowaną podczas sezonu rowerowego. Inna opcja to zakup stroju gwarantującego podobną funkcjonalność, czyli odprowadzanie wilgoci, zapobieganie otarciom oraz wygodę.

W indoor cyclingu najmniej istotnym elementem są buty. Obuwie powinno zapewniać komfort jazdy, jednak nie jest potrzebna dodatkowa amortyzacja.

W przypadku treningów w domu dodatkowo niezbędny jest zakup trenażera do roweru lub roweru stacjonarnego, najlepiej spinningowego.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na trening w klubie sportowym, polecane jest, aby przyjść kilka minut przed rozpoczęciem zajęć. To czas, który warto poświęcić na dopasowanie roweru do swoich predyspozycji fizycznych. Należy zadbać o odpowiednią regulację wysokości kierownicy i siodełka, a także jego odległości od kierownicy.

Indoor cycling: techniki jazdy

Warto wiedzieć, że zajęcia indoor cycling nie opierają się na rekreacyjnej jeździe na rowerze. Ich celem jest maksymalne zbliżenie do klasycznego treningu kolarskiego. W trakcie zajęć z trenerem imitowana jest jazda po różnych rodzajach nachylenia terenu, a także w różnych technikach i stylach, takich jak szybki przejazd, czy jazda z dodatkowym obciążeniem typu „frozen”, fale czy skoki.