Rower full suspension czy z przednim amortyzatorem?


Amatorzy górskiej jazdy na rowerze stoją często przed wyborem, jaki pojazd wybrać. Czy lepszy będzie rower z pełnym zawieszeniem full suspension, czy może z przednim amortyzatorem typu hardtail? Porównujemy oba modele i podpowiadamy, które u kogo sprawdzą się lepiej.

Podstawą udanych, a przede wszystkim bezpiecznych przejażdżek rowerowych jest wysokiej klasy sprzęt. Nie zapominajmy o odpowiednim stroju, butach oraz kasku, ale jednak podstawą jest dobry rower. Kolarze górscy mają do dyspozycji różne rodzaje rowerów MTB, ale jednym z ich najpopularniejszych dylematów jest to, czy postawić na pełne zawieszenie (full suspension) czy może tylko przedni amortyzator wystarczy.

Rower full suspension

Rower górski musi pomagać kolarzowi wjechać na wysokie szczyty, a potem bezpiecznie zjechać ze stromych pagórków. Niezbędne są do tego amortyzatory. Rower full suspension ma je aż dwa – przedni i tylni. Ten drugi nazywany jest również damperem. Ten element konstrukcji dodaje rowerowi wagi, dlatego te rowery są cięższe od modeli z jednym amortyzatorem. Trudniej się na nich jedzie na płaskich odcinkach, za to świetnie sprawdzają się na stromych.

Warto postawić na droższy pojazd full suspension, ponieważ tylko mocne zawieszenie i dobrej jakości materiały pozwolą na komfortową i bezpieczną jazdę w trudnym terenie (np. w lesie czy na kamienistych szlakach).

Rower z przednim amortyzatorem

Przeciwieństwem roweru full suspension jest model z przednim amortyzatorem, zwany również hardtailem. Ma on częściowe zawieszenie, dzięki temu jest lżejszy. Przez to, że rower hardtail ma tylko jeden amortyzator, łatwiej i szybciej można nim jechać po płaskim terenie. Cały system efektywniej przekazuje energię z mięśni rowerzysty na napęd roweru.

Konstrukcja ramy pozwala umieścić na nim dwa bidony, co jest niezwykle przydatne, szczególnie na dłuższych trasach. Rowery z przednim amortyzatorem są również tańsze i łatwiej dostępne niż te z dwoma. Są więc polecane początkującym rowerzystom.

Rower górski z jednym czy dwoma amortyzatorami – który warto wybrać?

Rowery hardtail i full suspension różnią się przedziałem cenowym, wagą oraz przeznaczeniem. Warto wybrać model z przednim amortyzatorem, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z kolarstwem górskim. Takie rowery są tańsze i łatwiej je dostać w popularnych sklepach sportowych. Sprawdzą się na płaskim terenie i długich podjazdach, bo dużo mniej energii trzeba włożyć, aby rozpędzić się do pożądanej prędkości.

Rowery full suspension, czyli z pełnym zawieszeniem będą bardziej odpowiednie dla doświadczonych kolarzy, którzy zamiast nużących asfaltowych tras wolą szaleństwo w terenie – strome górskie zjazdy oraz grząskie, leśne podłoże, pełne gałęzi i liści. Dwa amortyzatory pozwalają odciążyć kręgosłup i pozytywnie wpływają na komfort jazdy.

Niezależnie od tego, jaki rower wybierzemy, warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą – doradcą w sklepie sportowym albo doświadczonym kolarzem.