Kross – historia firmy

Logo firmy kross

Kross to firma, którą zna większość Polaków, a z pewnością wszyscy ci, którzy uwielbiają podróżować na rowerze. Polskie przedsiębiorstwo to znany i ceniony producent jednośladów oraz wielu innych komponentów związanych z kolarstwem. Spółka z siedzibą w niewielkim Przasnyszu jest w branży rowerowej niezwykle ceniona nie tylko na polskim, ale też na międzynarodowym rynku. Dzięki temu, rowery produkowane w Polsce możemy spotkać w każdym miejscu na ziemi.

Kross – od początku po dziś dzień

Firma Kross obecnie działa jako spółka akcyjna, jej notowania można śledzić na giełdzie. Założycielem firmy jest Zbigniew Sosnowski, który pierwotnie otworzył mały sklepik z rowerami dla okolicznych mieszkańców mazowieckiego Przasnysza. Kiedy korzyści z prowadzenia sklepu rowerowego stały się większe niż sam założyciel się tego spodziewał, polski biznesmen postanowił przebranżowić sklep w hurtownię. Kilka lat później, w 1995 roku Sosnowski odkupił od Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” budynki, które od pewnego czasu nie były przez nią wykorzystywane. Tam po raz pierwszy uruchomił taśmę produkcyjną, która działa do dziś. Pierwsze akcesoria rowerowe były sprowadzone z Włoch. Początkowo rowery były produkowane pod szyldem marki Grand. Nazwę przedsiębiorstwa zmieniono na Kross dopiero w 2003 roku. Obecnie Kross jest firmą o renomie międzynarodowej. Jej przychody osiągają ponad 200 mln złotych rocznie.

Kross – firma rowerowa, która wciąż się rozwija

Dziś Kross to spółka o międzynarodowych zasięgach. Oprócz rowerów produkuje ona wiele akcesoriów i komponentów rowerowych. W latach 2004-2007 w przasnyskiej fabryce składano również motorowery pod marką Zipp. W 2017 roku Kross wykupił holenderski Multicycle, co było podłożem do rozpoczęcia produkcji rowerów elektrycznych, w czym specjalizowało się przejęte przez Polaków zagraniczne przedsiębiorstwo. Krótko po tym polska spółka jako jedna z pierwszych w Europie zaczęła produkować ramy z włókna węglowego. Produkty przedsiębiorstwa z siedzibą w podwarszawskim Przasnyszu, tylko w 2018 roku sprzedano w liczbie 285 tys. egzemplarzy. W 2020 roku miał miejsce eksport do aż 50 państw na całym świecie.

Kross – obecnie oferowane produkty

Dziś Kross oferuje szereg produktów, które mają różne przeznaczenie. Zakupy możemy zrobić stacjonarnie w wielu sklepach firmowych, jak i przez internet. Oczywiście numerem jeden wśród zbytu polskiej firmy są rowery, czyli to od czego zaczynano najpierw sprzedając a ostatecznie produkując. Kross oferuje jednoślady na różne zastosowanie, począwszy od relaksującej przejażdżki po najbliższej okolicy, kończąc na jednośladach wyczynowych o przeznaczeniu półprofesjonalnym i profesjonalnym. Kupić można rower z przeznaczeniem gravelowym, trekkingowym, miejskim, turystycznym, a także z napędem elektrycznym. Poza złożonymi rowerami polska firma oferuje wiele akcesoriów rowerowych takich jak kaski, rękawiczki czy buty. Ogromny wybór jest także wśród poszczególnych komponentów. Nabyć można pojedyncze części jak m.in. koła, klocki hamulcowe, ramy, pedały, pancerze i linki rowerowe. Dla każdego amatora jazdy na rowerze konsultanci Kross znajdą coś odpowiedniego.